Piękna Gwiazda i Zasady FV

W tym wpisie pragnę przedstawić ujęcie formalne Świeżego Wiatru i przekazać wszem „nowości” związane z FV.

W Świeżym Wietrze wyróżniamy Fundamenty, Wolności, Zasady, Symbol – Piękną Gwiazdę i Motto – Dion kaj homojn. Postaram się omówić wszystko po kolei. Pominę opisane wcześniej Fundamenty i Wolności. Przypomnę tylko, że mamy 2 Fundamenty i 6 Wolności.

 

Wyróżniamy trzy Zasady: Kopernikańską, Inwersji Empatycznej i Ukresu Społecznego. Zasada Kopernikańska ma swe źródło w astronomii i głosi, że Ziemia nie jest niczym niezwykłym w kosmosie. Jest to jawne zaprzeczenie geocentryzmu, lecz możemy tę Zasadę odnieść także do życia codziennego i FV. W Świeżym Wietrze ta Zasada stwierdza, że nikt nie jest niezwykły kaŭzo de ekzisto (z powodu istnienia), lecz kaŭzo de maltipa farado (z powodu nietypowego działania), co też wyrażamy jako „Nie myśli, lecz wyłącznie nietypowy czyn wyróżniają Cię spośród innych.”. Na przykład większość ludzi uważa, że większość to idioci. A teraz zastanówmy się, dlaczego my nie jesteśmy tymi idiotami. Bo myślimy inaczej? Każdy może tak powiedzieć. Różnić się od innych możesz wyłącznie kaŭzo de maltipa farado. Jak? Wszyscy parkują dla miejscu dla inwalidów, a Ty nie. Wszyscy uciekają z płonącego budynku, a Ty idziesz ratować innych. Wszyscy parkują jak należy, a Ty stajesz na środku skrzyżowania. Zauważ, że maltipa farado niekoniecznie musi być dobre, bo świadczy jasno o inności, a inne nie znaczy ani gorsze, ani lepsze.

 

Na kolei panuje taka umowa, polegająca na wyznaczeniu obszaru zwanego skrajnią. Zamiast zastanawiać się, czy pociąg X przejedzie przez tunel Y wymyślono, że wszystkie elementy pociągu znajdą się wewnątrz skrajni, a wszystkie elementy świata na zewnątrz. To daje gwarancję spokojnego przejazdu bez urwanych lusterek, połamanych wskaźników i zabitych przez zderzenie z pociągiem ludzi akurat przechodzących obok toru. Jednak na zwrotnicach dochodzi jeszcze jeden element, ponieważ jeżeli skład przejedzie pewną linię, to wkroczy na skrajnię drugiego kierunku. Niech ktoś przestawi zwrotnicę, a uzyskamy zderzenie składów. Miejsce to (do którego można przetaczać skład) nazywamy ukresem. Zauważmy, że w naszym życiu ja, jako człowiek wolny mogę wkroczyć na wolność kogoś innego. Dlatego nasza Zasada brzmi: „Moja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.”.

 

O Zasadzie Inwersji Empatycznej tylko wspomnę. Należy wczuwać się w uczucia innych, stawiając ich na swym miejscu. Jest to niezwykle pomocne przy podejmowaniu trudnych decyzji.

 

Symbolem FV jest Piękna Gwiazda. Można mówić o niej także jak o Ładnej/Ślicznej Gwiazdeczce. Znak ten nie ma jednej nazwy. Można interpretować go dwojako. Po pierwsze – jedno ramię to jedna wolność. Po drugie: ręce wyciągnięte ku górze (Dion…), ręce ułożone horyzontalnie (…kaj… odnoszące się do nas samych) i wreszcie ręce ułożone w dół (…homojn). Samo Motto oznacza „Bogu i ludziom” – komu mamy służyć. Nie trzeba jednak wierzyć w Boga. Bóg w tym przypadku oznacza także wyznawane filozofie – musimy być im wierni, by nie być hipokrytami. Po więcej szczegółów zapraszam do wiersza „Bo pozory mylą…”. Jeszcze tylko wspomnę o elemencie „…kaj…” – w wierszu pojawiają się pojęcia Analiza i Agnoza. Analiza to rozkład obiektów na części i wnioskowanie na tej podstawie działania całości. Agnoza (niepoznanie) jest to wszelkie uczucie i doświadczenie związane z obiektami. Nie jest to poznanie, gdyż nie daje pewności. Świat jest niepoznawalny, ponieważ nie da się skonstruować dowodów poprawności modeli. Oczywiście powinniśmy konstruować modele, lecz pamiętajmy – nie wiemy wszystkiego. Wszelkie dowody doprowadzają do sytuacji, gdy musimy uznać inne zdania za prawdziwe (w dowodzie może być także błąd) – wpadamy w błędne koło. Świat możemy i musimy poznawać, lecz z racji braku pewności (chyba – przecież nie mogę z w/w powodów wygłaszać prawd o świecie) nigdy go nie poznamy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Freŝa Vento, Rozważania i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *