O czystości Języka Polskiego

Język Polski zawiera wystarczającą w wielu przypadkach listę słow. Warto o nich pamiętać i używać ich, a nie kaleczyć język narzuconymi anglizmami.

Dlaczego, zatem, ta sprawa jest tak ważna. Otóż język angielski został nam narzucony w cwany sposób przez USA. Niegdyś dokonywano przymusowej rysyfikacji, germanizacji… lecz te działania pałaly agresją, dlatego nie spotykały się z aprobatą społeczności zamieszkującej dany teren. Dzisiaj spełnia się koszmar przewidziany niegdyś przez Orwella. Dzisiaj nie pali się heretyków na stosie, lecz się ich „nawraca” tj. robi papkę z mózgu. Dzisiaj nie blokuje się esperanta w sposób przymusowej rusyfikacji, lecz wmawia się ludziom, że to angielski jest międzynarodowy, prosty, idealny…

No dobrze, ale jak nasza kultura została wypatroszona przez amerykańskie ostrze? Kulturą! Dziś zabija się Polską Kulturę nie w sposób jawny, lecz atakuje się ją z ukrycia. Każdy anglojęzyczny utwór polskiego autora przyczynia się do zagłady nie tylko naszej tożsamości narodowej, lecz i wolności obywatelskich. Dziś wywiera się presję na ludziach, twierdząc, że brak znajomości angielskiego to objaw zacofania! Dlatego żeby zachować to, co dla nas cenne musimy sprzeciwić się wszechobecnej amerykanizacji życia codziennego. Jak? Używając rodzimych słów. Np.: kompatybilny->zgodny!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rozważania i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *