C++ a cholesterol

Ostatnio przypadkiem trafiłem na ciekawy tekst pt. „C++ bez cholesterolu”. Dlatego chcę poprosić Was o pomoc w wykonaniu benchmarka.

Owładnięty potrzebą szybkiego programowania szukałem informacji nt. Haskella, który został mi przedstawiony jako „szybki i matematyczny”. Zresztą, obserwując zmagania mojej karty graficznej Intel 945GM z różnorakimi grami, tudzież Compizem doszedłem do wniosku: najważniejszy jest nie czas programisty, lecz czas wykonania programu!

Całe życie uważałem, że C jest najszybszym językiem programowania. Jednak po przeczytaniu w/w tekstu doszedłem do wniosku, że mogę się mylić. Postanowiłem wykonać benchmark. I tu pojawia się problem – nie znam C++, słabo Javę i C#, a o Lispie, D, Haskellu, czy Nemerlu mogę pomarzyć. Oczywiście mógłbym nauczyć się ich na potrzeby wykonania testu, tylko wtedy mogę popełnić jakiś błąd skutkujący nieefektywnym wykonaniem programu. Dlatego pytam: Pomożecie?

Jeżeli krzyknąłeś: „Pomożemy” to świetnie. Wybierz sobie Twój ulubiony język (może być kilka) i zgłoś się do mnie. Mój adres e-mail z przodu ma ‚matma6’ zaś jest w domenie ‚gmail.com’. Zadanie do wykonania jest proste – wczytaj liczby zmiennoprzecinkowe (ciąg kończy się pustą linijką) i posortuj je – jeżeli nie masz w bibliotece odpowiedniego programu, użyj quicksorta, gdzie osią będzie zawsze pierwszy element. No i najważniejsze: pisz programy adekwatnie do języka i biblioteki. Nie ma za bardzo sensu testowanie programu w C++, który posiłkuje się jawnie wskaźnikami (taki program będzie de facto w C), czy nieobiektowego programu Javy. Chodzi przecież o sprawdzenie, jak konstrukcje języka wpływają na szybkość. Możesz dorzucić mi do maila kilka liczb do posortowania. Przydałby się także krótki tekst wymieniający zalety języka.

Szczęślwego hakowania!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *